KORONATIEDOTE / KINNULAN KUNTA 10.9.2020 

Kunnan johtoryhmän tilannepäivitys: 

YLEISESTI 

  • Terveyskeskus on tänään avattu. 
  • Tartuntaketjujen jäljitystyö on edelleen käynnissä tiiviinä. 
  • Tiedot otetuista näytteistä päivittyvät koko ajan, ja niiden pohjalta kokonaistilannetta seurataan aktiivisesti. 
  • Toistaiseksi näyttää siltä, että tilanne on hyvin hallinnassa, eikä uusia tartuntoja ole tänään ilmennyt. 
  • Kuntalaisia pyydetään etenkin tämän ja seuraavan viikon aikana välttämään lähikontakteja sosiaalisissa suhteissaan sekä käyttämään käytettävissä olevia keinoja tartuntojen ehkäisemiseksi (riittävä etäisyys, käsihygienia ja suu-nenäsuojus). 
  • Vahva suositus on, että vanhusten palveluasumisessa ei vierailtaisi tämän ja seuraavan viikon aikana, vaan suosittaisiin muita yhteydenottotapoja. 

Lisätietoja: 

Erkki Nikkilä, kunnanjohtaja, erkki.nikkila@kinnula.fi puh. 044 4596200 

Heimo Lajunen, virkalääkäri, heimo.lajunen@kinnula.fi puh. 050 340 0260 

Marja Lehtonen, kunnansihteeri, marja.lehtonen@kinnula.fi puh. 044 4596260 

Jenni Laiho, sosiaalijohtaja, jenni.laiho@kinnula.fi puh. 044 4596321 

Minerva Rannila, sivistysjohtaja, minerva.rannila@kinnula.fi puh. 044 4596 230 (1.9. alk.) 

Ilkka Paananen, tekninenjohtaja, ilkka.paananen@kinnula.fi puh. 044 4596222 

Sinikka Linnakallio, maaseutusihteeri, sinikka.linnakallio@kinnula.fi 044 4596213