kirjasto, lukukoira (muokattu 12:35) Heidi Pasanen

Lukukoirat innostivat lapsia lukemaan

Kinnulan kirjastolla alkoi syksyllä Ymmärtävää lukemista-hanke.  Vuoden 2026 loppuun saakka kestävässä hankkeessa on tavoitteena innostaa lapsia lukemaan ja monipuolistamaan lukutaitoaan. Kaikki Nurmelan koulun 2. luokkalaiset ovatkin jo päässeet hankkeen järjestämänä kokeilemaan lukemista lukukoiran kanssa.

Hanketyöntekijä Pirttiniemi sai ensitöikseen Kinnulassa aloitettuaan kirjastonhoitaja Tarja Urpilaiselta työpöydälleen Lukukoira-tempauksen organisoinnin. Pirttiniemellä on vahva tausta opetus- ja hanketyössä ja lukukoira-toiminta olikin hänelle tuttua aiemmista työpaikoistaan. Tähän ensimmäiseen lukukoira-tempaukseen valikoituivat 2. luokkalaiset lähinnä sopivan kokoisen oppilasmäärän vuoksi, koska haluttiin, että kaikilla luokan oppilailla olisi mahdollisuus kokeilla lukukoiran kanssa lukemista.

– Kaikki 2. luokan oppilaat halusivat mukaan ja oppilaille arvottiin vuorojärjestys. Koiran luona oli aina yksi oppilas kerrallaan ja oppilaat odottivatkin omaa vuoroaan kovasti, kertoo Pirttiniemi. 

Koiran luona käynnin jälkeen pohdittiin vielä, että voisiko oppilas kotonaan lukea joko omille lemmikeilleen tai vaikkapa pehmoleluille, jos lemmikkiä ei ollut, kertoo Pirttiniemi toiminnan sisällöstä. Hankkeessa pyritään löytämään erilaisia tapoja lisätä lukemisharrastusta perheiden arjessa ja vanhemmat kertovatkin yhtenä arjen haasteena olevan kiireen ja yhteisen ajan vähyyden, jotta ehdittäisiin yhdessä lukemaan. Lukukoira, lukulemmikki tai lukupehmolelu voisi olla yksi tapa vahvistaa lapsen lukuharrastusta lapselle mielekkäällä tavalla, pohtii Pirttiniemi.

Hilma on tarkkaavainen kuuntelija.

Nyt myös Kinnulassa lukukoiratoimintaansa tarjonnut Kirsi Kotisaari on pitkän linjan koiraharrastaja ja hänellä on kotonaan Raahessa kaikkiaan kuusi koiraa, joiden kanssa Kotisaari harrastaa niin noseworkia eli hajutyöskentelyä, kaverikoiratoimintaa kuin lukukoirailua. Kotisaaren laumasta Lancashiren heelerit eli Lancashirenkarjakoirat, Shona ja Hilma, ovat käyneet Kennelliiton lukukoira-arvioinnissa. Läpäistyään sen Kotisaari on kiertänyt viikottain vapaaehtoisena kirjastoissa innostamassa koirien avulla lukuharrastukseen.

– Minä kyllä tykkään tästä hommasta. Tässä saa hyvää mieltä välitettyä eteenpäin. Koira on myös siitä ihana lukukaveri, että kun lapsi lukee koiralle kirjaa, niin koira kuuntelee hyvin, eikä kritisoi, vaikkei lukeminen vielä olisikaan täysin sujuvaa, kertoo Kotisaari. Lukuhetkissä Kotisaari on  aina koiriensa mukana, mutta pysyttelee enemmän taustalla ja lapset lukevat kirjaa suoraan koiralle. Jos koira jotenkin reagoi, niin Kotisaari saattaa todeta, että “Huomaatko kuinka Shona innostui?” eli kaikki kommunikointi kulkee koiran kautta. 

– Toiset haluavat rapsutella enemmän ja toiset vain lukea koiralle, kohtaaminen on aina uniikki koiran ja lapsen välillä, toteaa Kotisaari.

Lukukoiratoimintaan on helppo päästä mukaan. Siihen riittää, että haluaa käyttää vapaa-aikaansa vapaaehtoistyöhön ja käy koiransa kanssa Kennelliiton viikonloppukurssin. Kurssiin kuuluu teoriapäivä ja arviointi, jossa arvioidaan koiran sopivuutta toimintaan.

– Vilkaskin koira voi sopia lukukoiraksi, koska koirat kyllä oppivat käytännön kautta rauhoittumaan lukuhetkiin. Harva koira toimii arvioinnissa täydellisesti, koska tilanne on niin uusi, kertoo Kotisaari.  Myös kaverikoira-toimintaan Kotisaari kaipaisi lisää toimijoita Kinnulan seudulle. Hoitolaitoksissa kaverikoirien kanssa kiertänyt Kotisaari muistuttaa eläinten hyvinvointia vahvistavasta vaikutuksesta. 

– Hienoja hetkiä ovat olleet ne, kun esimerkiksi hoitokodissa koira menee vanhuksen luokse, joka ei enää reagoi ihmisiin, niin vanhuksen käsi ojentuukin sängystä kohti koiraa. Koira herättää usein myös muistoja omista lemmikeistä ja näitä tarinoita on mukava muistella koiraa rapsutellessa.

Ymmärtävää lukemista -hankkeessa pyritään jatkossakin tarjoamaan erilaisia lukuhetkiä ja satutuokioita lapsille ja lapsiperheille yhteistyössä eri toimijoiden kanssa. Pirttiniemi tekeekin yhteistyötä neuvolan, varhaiskasvatuksen, seurakunnan perhekerhon ja alakoulun kanssa. Neuvolassa lukemaan oppimista ja lukuharrastusta on vahvistettu jo aiemminkin lukureseptien avulla, joita neuvolatyöntekijä on määrännyt 0-6-vuotiaille neuvolan asiakkaille. Pirttiniemi on nyt saanut valtuudet kirjoittaa uusintareseptejä ja hänen tehtävänään on huolehtia, että kirjastosta löytyy lukulääkettä. 

– Hankkeen tavoitteena onkin nostaa esille jo kaikkea sitä hyvää työtä mitä Kinnulassa on jo tehty, sekä ideoida uusia, pysyviä toimintamalleja, joiden avulla voidaan lukemista tukea myös hankkeen päättymisen jälkeenkin, summaa Pirttiniemi hankkeen tulevaa toimintaa.

Muutaman viikon työkokemuksensa myötä Pirttiniemi on havainnut, että kirjasto on kylän sydän ja olohuone, joka kokoaa eri-ikäisiä yhteen. 

– Yhteisöllisyys ja välittäminen on pienessä kunnassa aivan erilaista kuin kaupungissa ja jo se, että kirjastonhoitaja tuntee kaikki asiakkaat nimeltä ja kaikkia autetaan, olipa asia mikä hyvänsä, lämmittää erityisesti. Pirttiniemi toivookin tulevansa tutuksi kuntalaisille, jotta häntä olisi helppo lähestyä. 

– Saa nykäistä hihasta, jos nousee mitä tahansa yhteistyöideoita hankkeeseen liittyen, Pirttiniemi kehottaa.

Shona