Jätä kirjoituksesi alla olevalla lomakkeella.
Voit tarvittaessa lisätä viestisi liitteeksi myös kirjoitukseesi liittyvät kuvan.
{ BreezingForms : yleisonosasto }
Kirjoitusten mukaan on liitettävä kirjoittajan nimi, sähköpostiosoite ja puhelinnumero. Nämä tiedot jäävät vain toimituksen tietoon. Toimituksella on oikeus tarvittaessa muokata kirjoituksia. Nimimerkkiä käytettäessä varmennamme lähettäjän henkilöllisyyden ennen julkaisua.
keskisuomessa kinnulan kautta rakennetaan shkölinjaa joka kooltaan on varsin suuri urakka.pylväitä tälle pitkälle linjalle tarvitaan varsin paljon.teräspylväiden valmistus olisi onnistunut suomessakin mutta kuinka ollakkaan pylväät tulevat kiinasta.samaten rakennus porukoiden kotimaa näyttää pitkälle olevan latvia.suomessa politiikot valittavat työttömien ja työpaikkojen kohtaamis ongelmasta.tämä ei ole ainut vastaava tapaus suomessa.Sanna Marin tuuletti kemiin tulevasta bio-sellutehtaasta,aivan kuin se olisi hänen ja hallituksen saavutus.pitäähän rusinoita pullasta nokkia keinolla millä hyvänsä.tällaisia sähkölinja urakkaan verrattavia hankkeita suomessa tapahtuu ,mutta hyödyt valuvat muihin maihin.Marin ja hallitus eivät tuuleta kriittisesti näitä epäkohtia.
Monta kertaa näin. Ulkomaan piikkiin menee työt!
Myrskyvaroitus
Metsähallitus on kaikessa hiljaisuudessa myynyt maa-alueita ulkomaisille tuulivoimayhtiöille, muka ilmastotekona? Tuulipuistohanke. Myrsky Energia on Pihtiputaalla kaikessa hiljaisuudessa koputellut, myös muiden maanomistajien oville. Tietojen mukaan sopimuksia onkin syntynyt. Tekniikkalaji sekin. Pääosin tietämättömänä mihin paperiin nimi tuli laitettua, ammattitaitoiset ”käännyttäjät” osaavat tehtävänsä, luvassa on mannaa ja onnellisia ihmisiä? Ikiaikainen ohje on , jos luvataan ilmaista/helppoa rahaa, kannattaa nukkua yön yli ennen sopimuksen hyväksymistä. Esimerkkinä: Ylivieskaan oli jo eri elimissä hyväksytty 9 tuulivoimalan rakentamishanke. Kuitenkin tietoisuuden lisääntymisen myötä, mitä ongelmia myllyt tuovat tullessaan hanke kaatui, lopullisesti. Pihtipudas on muuttotappioinen kunta ollut pitkään. Tällaisissa tilanteissa, kun talous on ns. pakkasella tartutaan helposti, kuin hukkuva laudanpätkään. Äkkimakeat riemut voivat olla ennenaikaisia. Verotuloa uusi yrittäjä käyttää ”täkynä”johon syöttiin useampi kunta näissä hankkeissa, epätoivoisena tommaa. Verotulo on vuosittain laskeva. Pihtipudas puhtaine vesistöineen ja yksi hiljaisimmista isoista alueista, Kinnulan kera, ei kaipaa aluetta lopullisesti pilaavia kauhistuksia, suunitelmasta olevasta Kettukankaan tuulipuistosta puhumattakaan. Pitäisi ajoissa herätä. Noista myllyistä kärsii luonto/maisemat, ihmiset niitten vaikutusalueilla, monille eläinlajille peruuttamatonta vahinkoa, monista yrittäjistä puhumattakaan.. Lopullinen tietoisuus pitkäaikaisvaikutuksista eri tasolla selviää vuosien jälkeen. Mittaustuloksia esitellään, joissa turvallisuutta tuodaan esille. Tuloksia ei voida käyttää jokaisessa tapauksessa suoraan taulukosta, puhumattakaan tuulipuistosta. Näihin ongelmiin on herätty jo aiemmin mm. Saksassa ei enää rakenneta tuuliteollisuusalueita, eikä rakennuslupia juuri myönnetä, Tanska siirtää puolet voimaloistaa merelle, monien ihmisille tulleitten haittojen vuoksi. Suomeen rynnivät nuo monikansalliset yritykset, koska keski euroopa sanoo ei uusille voimaloille. Taloudellinen käyttöikä voimaloilla on 10-15 vuotta. Sähkön hintaa pidetään osittain keinotekoisti korkealla, kikkailemalla yhdessä vesivoiman kanssa, verotulojen (kuluttaja maksaa tukena yrittäjälle) ja yrittäjän voiton optimoimiseksi. Karkeana yhteenvetona, jos ja kun hyvin erilaiset tahot, maa-alueitten omistajat tekevät ja ovat tehneet sopimuksia tuulivoimayhtiöitten kanssa, olisi selvyyden vuoksi ja ikävien jälkipyykkien vuoksi järkevää käyttää asiantuntijaa laki asioissa sopimusten suhteen.
nimim. Maltti on valttia!