Vaikka Junganjärven ympärijuoksua paineltiin ajoittain uuvuttavan kovaan vastatuuleen, itse tapahtuma on hyvässä myötätuulessa. Pääsiäislauantaina Muurasjärven koulun pihasta lähetettiin matkaan 128 juoksijaa.

Miesten kilpasarjan 12,3 kilometrin matkan voitti ylivoimaisesti viitasaarelainen Jukka Rahkonen. Hän edustaa Polvijärven Urheilijoita.

Työn mukana Viitasaarelle tullut Jukka Rahkonen huomasi, että tuuli suorastaan pysäytti vauhdin, mutta auttoi Junganjärventielle kääntymisen jälkeen.

Naisten kympin voitti pitkähkön tauon jälkeen uudelleen maantiejuoksijaksi palannut Vetelin Urheilijoiden Eija Kellokoski-Kari. Voittoaika oli 40.11.

— Oli älyttömän raskasta. Vastatuuli haittasi ja mäkinen maasto vei voimia, puolentoista minuutin eron Haapajärven Aino-Maria Jääskeläiseen tehnyt Eija Kellokoski-Kari kertoi. Hän juoksi Muurasjärvellä ensimmäistä kertaa.

Paikallisen juoksuharrastuksen tulevaisuus näyttää hyvältä. Moniin nuorten sarjoihin löytyi useampia pihtiputaalaisia, niin tyttöjä kuin poikiakin.

32. Junganjärven ympärijuoksu 19.4.2014, tulokset:

Tytöt 7, 1 km: 1. Anniina Marin, Tuisku 5.42, 2. Venla Rauhala, Murto 6.07, 3. Tyyne Hytönen, Murto 6.30, 4. Sanni Jämsen, Murto 7.45, 5. Sylvi Hytönen, Murto 15.11.

Pojat 7, 1 km: 1. Sakari Turpeinen, Murto 4.21, 2. Teemu Simoinen, Halsuan Toivo 4.22, 3. Valtteri Kinnunen, Laukaan Urheilijat 4.51, 4. Juuso Tuura, Haapajärven Kiilat 4.56, 5. Aatu Rauhala, Murto 5.15, 6. Atte Mustonen, Joensuu 5.29, 7. Joel Mielityinen, Murto 6.06, 8. Riku Skantz, Murto 6.20, 9. Otto-Pekka Parkkila, OLS 6.22, 10. Sakri Kolehmainen, Murto 9.29, 11. Akseli Anttonen, Murto 10.30, 12. Lenni Skantz, Murto 17.15.

Tytöt 9, 1 km: 1. Roosa Siekkinen, Tuisku 4.14, 2. Alisa Marin, Tuisku 4.18, 3. Veera Skantz, 5.48.

Pojat 9, 1 km: 1. Touko Kauppinen, Reisjärven Pilke 3.54, 2. Antto-Ville Heinonen, JKU 3.56, 3. Eeli Kinnunen, Joensuun Kataja 4.12, 4. Veeti Skantz, 5.41, 5. Santtu Jämsen, Murto 6.31.

Tytöt 11, 1 km: 1. Varpu-Sofia Heinonen, JKU 3.34, 2. Roosa Marin, Tuisku 4.00, 3. Viivi Kinnunen, Laukaan Urheilijat 4.01, 4. Viivi Parkkila, OLS 4.11, 5. Emilia Skantz, Murto 4.36, 6. Tiia Turunen, Murto 4.39, 7. Emma Lehtonen, JKU 5.01, 8. Hilma Hytönen, Murto 5.18.

Pojat 11, 1 km: 1. Jani Simoinen, Halsuan Toivo 3.28, 2. Santeri Tavasti, Limingan Niittomiehet 3.33, 3. Santeri Turpeinen, Murto 3.53, 4. Leevi Skantz, 4.47.
Tytöt 13, 2.5 km: 1. Saara Turpeinen, Murto 12.19, 2. Ella Keihäsvuori , 12.50, 3. Noora Tavasti, Limingan Niittomiehet 13.09, 4. Salla Turpeinen, Murto 13.34, 5. Alina Toivonen, Murto 15.13, 6. Kaisa Kauppinen, Reisjärven Pilke 19.15, 7. Aino Hyvönen, Murto 20.23, 8. Henriikka Skantz, Murto 22.23.

Pojat 13, 2.5 km: 1. Heikki Marin, Tuisku 10.50, 2. Eetu Marin, Tuisku 11.38.

Pojat 15, 2.5 km: 1. Ville Tuura, Haapajärven Kiilat 10.36.
Naiset 17, 5 km: 1. Emmi Pennanen, JKU 19.22, 2. Vilja Peltoniemi, KP-V 20.32.

Miehet 17, 5 km: 1. Akusti Toivonen, Murto 23.54.

Naiset kilpa, 10 km: 1. Eija Kellokoski-Kari, Vetelin Urheilijat 40.11, 2. Aino-Maria Jääskeläinen, Haapajärvi 41.56, 3. Heta Mustonen, Kenttäurh. 58 44.03, 4. Marianne Kauppinen, Reisjärven Pilke 51.03.

Miehet kilpa, 12.3 km: 1. Jukka Rahkonen, Polvijärven Urheilijat 41.27, 2. Tuomas Ahola, Nivalan Urheilijat 45.02, 3. Timo Salonen, Toholammin Urheilijat 48.17, 4. Harri Lamminsivu, Huhtasuon Hiihto 2000 49.58, 5. Erkki Vähäsöyrinki, Nivala 50.59, 6. Arto Huhtanen, Ylivieskan Kuula 53.39, 7. Risto Jääskeläinen, Haapajärvi 53.58, 8. Ognjen Radibratovic, 55.07.

Miehet 40, 12.3 km: 1. Jari Junno, Ylivieskan Kuula 57.17, 2. Eero Kainu, Vetelin Yritys 1.01.43.

Miehet 50, 10 km: 1. Ilpo Rönkkö, Mäntylahden Veto 37,55, 2. Ossi Manninen, Mäntylahden Veto 38.50, 3. Kari Kinnunen, Kinnula 39.06, 4. Kari Kangasvieri, Toholammin Urheilijat 39.58, 5. Seppo Veid, Laukaan Urheilijat 42.45, 6. Seppo Litendahl, Viitasaaren Viesti 50.38.

Miehet 60, 10 km: 1. Risto Komulainen, Leppävirran Urh. 39.28, 2. Alpo Sääksjärvi, Viitasaaren Viesti 41.41, 3. Raimo Kopsala, Toholammin Urh. 43.17, 4. Markku Siirtola, Kini 44.44, 5. Markku Jylkkä, Ylivieskan Kuula 45.02, 6. Urpo Nykyri RK 12 51.30.

Naiset hölkkä, 5 km: 1. Silja Salmijärvi, JKU 18.27, 2. Ulla Pavloff, Haapajärvi 24.09, 3. Tiia Jämsen, Murto 24.17, 4. Veera Jämsen, Murto 26.16, 5. Taru Lyytinen, Murto 27,08, 6. Laura Parkkila, Murto 27.35, 7. Miina Hytönen, Murto 28.18, 8. Aila Kesti, Lakeuden Kipinä 28.24, 9. Marja Lyytinen, Murto 28.38, 10. Eve Jämsen, Murto 30.17, 11. Hilkka Jämsen, Murto 31.00,12. Sara Suontakanen, 33.25, 13. Eeva Paananen, Murto 34.58, 14. Heli Kantola, 36.19, 14. Anu Laurilainen, 36.19, 16. Eija Pyhäranta, 43.46, 16. Tiina Turpeinen, Murto 43.46.

Miehet hölkkä, 5 km: 1. Juha Sairanen, Vaajakosken Kuohu 17.13, 2. Keijo Kähärä, Pohti 21.26, 3. Kauko Mustonen, Reisjärvi 22.52, 4. Lars Sandström, Kruunupyy 23.13, 5. Jasper Varonen, Palokan Jalkapallokerho 23.19, 6. Jouni Leino, Kuvasuunnan Kiri 25.06, 7. Kari Koskinen, Lohjan Mursut 25.17, 8. Mikko Mielityinen, 34.59, 9. Timo Vesterinen, Maaselkä, 43,00, 10. Antti Autio, Haapajärven Kiilat 43.02.

Naiset hölkkä, 12.3 km: 1. Saara Penttilä, 1.00.02, 2. Miia Tavasti, 1.02.19, 3. Milla Mielityinen, Murto 1.08.07, 4. Pirjo Matilainen, 1.08.41.

Miehet hölkkä, 12.3 km: 1. Ari Heikkilä, Alavieskan Viri 57.28, 2. Juhani Pavloff, Haapajärvi 1.02.22, 3. Juha-Pekka Sneck, 1.08.40, 4. Pekka Päivärinta, Rannan Vire 1.09.35, 5. Matti Sikala, Lakeuden Kipinä 1.09.36.

Naiset hölkkä, 10 km: 1. Susanne Heinonen, Tuisku 42.01, 2. Niina Kinnunen, 51.40, 3. Siiri Turpeinen, Murto 54.32, 4. Leena Savukoski, Ylivieskan Kuula 55.41.

Miehet hölkkä, 10 km: 1. Matias Viljamaa, Paskosen Kipinä 41.43, 2. Martti Mäkelä, Murto 43.42, 3. Aki Mustonen, Joensuun Kataja 44.03, 4. Veli-Pekka Kähkönen, Murto 44.40, 5. Jukka Turpeinen, Murto 46.07, 6. Jari Salojärvi 47.58, 7. Asko Kinnunen, Kinnula 49.51, 8. Markku Karhu, Suolahden Urho 50.39, 9. Heikki Brandt, Viitasaaren Viesti 53.32, 10. Marko Toivonen, Murto 58.50.