Kunnan johtoryhmän tilannepäivitys: 

Kinnulassa ilmenneen koronatapauksen vuoksi kunnassa tehtiin viime viikolla varotoimenpiteitä taudin leviämisen estämiseksi. 

Uusia tartuntoja ei ole ilmennyt, joten tilanne näyttää nyt hyvältä. 

KUNTALAISILLE ISO KIITOS suositusten ja ohjeiden kiitettävästä noudattamisesta! 

Vältetään edelleen lähikontakteja, ja käytetään suojakeinoja tartuntojen ehkäisemiseksi (riittävä etäisyys, käsihygienia ja suu-nenäsuojus). 

Koululaitos palaa lukiota lukuun ottamatta lähiopetukseen huomenna. 

Muilta osin tarkempaa infoa alla. 

KESKUSHALLINTO 

  • Kunnantalo pidetään suljettuna tämän viikon loppuun asti (-18.9.). Yhteydenotot henkilöstöön puhelimitse tai etäyhteyksin. Henkilöstö tekee töitä pääosin etänä. 
  • Vähävaraisille tai vähävaraisiksi itsensä tunteville jaetaan maskeja kunnantalon asiointipisteestä. Yhteydenotto puhelimitse numeroon 044 4596 204. 
  • Asiointipisteen valtion palvelut (KELA, TE-palvelut ym.) pääosin kotikoneilta. Mikäli tähän ei ole mahdollisuutta, asiointipisteestä voi varata ajan puhelimitse kunnantalon tietokoneelle. 

SIVISTYSTOIMI 

  • Koulut palaavat lähiopetukseen lukiota lukuun ottamatta huomenna 16.9. 
  • Koulukeskuksessa vierailukielto tämän viikon loppuun asti 
  • ruokailut porrastettu 
  • välituntialueet rajattu 
  • Kirjasto ja vapaa-ajan kerhot ja sisäliikuntatilat suljettu tämän viikon loppuun asti. 
  • Kansalaisopiston kurssien aloitus ensi viikolla (alk. 21.9.-) lukuun ottamatta Lestijärveä. Sen osalta aloittamisesta tiedotetaan myöhemmin. 

PERUSTURVA 

  • Asiakastapaamiset pääasiassa etäyhteyksin tai puhelimitse. 
  • Kiireellisissä sosiaalihuollon asioissa yhteys sosiaaliohjaajaan, puhnro 044 4596 308. 
  • Mikäli kaipaat keskusteluapua koronatilanteeseen liittyen, voit ottaa yhteyttä kunnan perhetyöntekijään, puhnro 044 4596 346. 
  • Päiväkeskustoiminta aloitetaan ensi viikolla. 
  • Perhekahvilatoiminta aloitetaan viikolla 40 (28.9.-). 
  • Kinnulan terveysasema on avoinna normaalisti. 
  • Koronanäytteenotot ohjataan toistaiseksi Pihtiputaalle. Kinnulan näytteenottopiste on ollut työn alla viime viikosta asti, ja valmiudet näytteenottoon ovat nyt olemassa. Piste avataan heti, kun lupa-asiat tulee kuntoon. 

TEKNINEN TOIMI 

  • Ei erityistä tiedotettavaa. 

ELINKEINOT 

  • Yksinyrittäjän koronatuki on edelleen haettavissa 30.9.2020 asti. 

YLEISESTI 

  • Mikäli koronaoireita ilmaantuu, kannattaa hakeutua testeihin mahdollisimman nopeasti, jotta saadaan tartuntaketjut selvitettyä pikaisesti, jos testit osoittautuvat positiivisiksi. 
  • Jos epäilet koronavirustartuntaa, voit tehdä oireiden arvioinnin Omaolo-palvelussa https://www.omaolo.fi/. Voit ottaa yhteyttä soittamalla omaan terveyskeskukseen 014 4596 311 tai päivystysapuun 116117, josta ohjataan tarvittaessa jatkotutkimuksiin. 

Lisätietoja: 

Erkki Nikkilä, kunnanjohtaja, erkki.nikkila@kinnula.fi puh. 044 4596200 

Heimo Lajunen, virkalääkäri, heimo.lajunen@kinnula.fi puh. 050 340 0260 

Marja Lehtonen, kunnansihteeri, marja.lehtonen@kinnula.fi puh. 044 4596260 

Jenni Laiho, sosiaalijohtaja, jenni.laiho@kinnula.fi puh. 044 4596321 

Minerva Rannila, sivistysjohtaja, minerva.rannila@kinnula.fi puh. 044 4596 230 (1.9. alk.) 

Ilkka Paananen, tekninenjohtaja, ilkka.paananen@kinnula.fi puh. 044 4596222 

Sinikka Linnakallio, maaseutusihteeri, sinikka.linnakallio@kinnula.fi 044 4596213